Pravidla fotbalu změnila také pandemie. Víte, co je ofsajd?

Fotbal je nejpopulárnější sportovní hra na světě. A jako každý sport, má i svá pravidla.

Ty jsou základ pro jakýkoli profesionální nebo mezinárodní fotbalový zápas.

Základní pravidla fotbalu
Fotbalová pravidla schvaluje a upravuje Rada Mezinárodní fotbalové asociace (IFAB). Řídí se jimi všechny členské organizace, i na Slovensku.

Mění se jen v detailech, základní principy zůstávají léta neměnné. Znáte fotbalová pravidla? Dokážete odpovědět na všechny tyto otázky správně?

Kolik trvá fotbalový zápas? Hraje se 90 minut, přičemž jeden poločas trvá 45 minut. Rozhodčí může na konci každého poločasu přidat několik minut jako nastavený čas. Pokud utkání nemá vítěze, zápas se ukončí jako remíza, případně se hraje prodloužení.

Kolik trvá prodloužení ve fotbale? V současnosti se hraje dvakrát po 15 minut. Pokud se ani tehdy nerozhodne o vítězi, následuje penaltový rozstřel. Pravidla soutěží či turnajů mohou upravit, že si prodloužení nehraje a hned jdou pokutové kopy. V minulosti se hrálo i prodloužení o zlatý gól, kdy o vítězi rozhodoval první přesný zásah.

Kolik trvá penaltový rozstřel? Zpravidla nejprve zahrává pět exekutorů na obou stranách, kteří kopou míč na bránu ze značky pokutového kopu. V případě nerozhodného stavu pokračují postupně všichni hráči, až do rozhodnutí.

Kdy začíná fotbalový zápas? Hráči a rozhodčí vstupují na hřiště společně a podají si ruce. Hod mincí rozhodne, který tým bude mít úvodní výkop a na které straně tým začíná. Během výkopu musí být každý hráč mimo středový kruh.

Jaký má být fotbalový míč? Kromě toho, že má mít sférický, respektive kulatý tvar, pravidla jí určují i ​​jiné atributy. Její obvod nemůže přesáhnout 68 – 70 cm, váha 410 – 450 gramů a nafouknutá by měla být na 0,6 – 1,1 atmosféry. Mládežnické soutěže se hrají s menšími míči.

Co má mít fotbalista oblečené? Hráčská výstroj sestává z dresu s rukávy, trenýrek, dlouhých ponožek, kopaček a chráničů. Hráč nesmí mít na sobě nic, co by mohlo být nebezpečné pro něj nebo ostatní, jako šperky či prsteny. Oba týmy musí nastoupit v barevně odlišných dresech.

Podléhá pravidlům i fotbalové hřiště? Zelená je tráva, fotbal to je hra, zpívá se. A také fotbalová pravidla stanoví, že barva umělých povrchů musí být zelená. Některé soutěže však přikazují hrát na přírodní trávě.

Jsou jiná pravidla fotbalu pro žáky? Pravidla pro nižší věkové kategorie mohou být odlišná, jiná jsou zejména rozměry hřiště, základní hrací doba či zmiňovaný fotbalový míč.

Co je ofsajd
Ve fotbale nejsou všechny termíny všeobecně známy. Fotbalový slovník a může být pro začátečníky neznámý. Znáte fotbalovou terminologii? Vysvětlete tyto pojmy.

Co je ofsajd ve fotbale? Nejtěžší otázka, kterou se ptá každý laik jako první. Postavení mimo hru ve fotbale nastává, když je v době přihrávky útočící hráč blíže k brankové čáře soupeře, než je předposlední bránící hráč a míč. Ofsajd platí pouze, je-li útočící hráč na polovině soupeře a v tomto postavení se zapojí do hry.

Co je VAR? Fotbal se neustále zrychluje, proto gólové či ofsajdové situace prověřuje i videoasistent rozhodčího. Ten zkoumá jednotlivé situace prostřednictvím videozáznamu.

Co je to malé vápno či velké vápno? Jedná se o území u branky. Malé vápno. pětka, má rozměry 5 metrů od každé tyčky podél brankové čáry i do hřiště. Velké vápno, tzn. šestnáctka, je ohraničeno 16,5 m stejným způsobem.

Co je penalta, pokutový kop či jedenáctka? Je to trestný kop z bílého bodu, který je vzdálen jedenáct metrů od brány. Rozhodčí jej nařídí v případě nedovolené hry bránícího hráče v pokutovém území (šestnáctce). Pokud utkání skončí remízou, rozhodnout může konečný penaltový rozstřel.

Jaké existují volné kopy ve fotbale? Přímý kop může hráč zahrát rovnou na bránu soupeře a vstřelit branku, rozhodčí jej nařizuje tehdy, když dojde k porušení pravidel mimo pokutové území (šestnáctky). Existuje i nepřímý volný kop, kdy hráč musí před střelou přihrát spoluhráči, přičemž ten může rozhodčí nařídit i uvnitř šestnáctky.

Kdy je míč ve hře a kdy mimo hru? Míč je mimo hru v momentě, kdy celým objemem překročí brankovou nebo postranní čáru. Podle toho rozhodčí určí, zda se kope rohový kop, zahrává od pětky nebo hází aut. Míč je mimo hru i tehdy, když rozhodčí přeruší hru.

Kdy nastává rohový kop, kop od brány či vhazování? Roh nařídí arbitr útočícímu týmu, dostane-li se míč od bránícího týmu mimo hrací plochu za brankovou čáru, mimo bránu. Zahrává si od rohové zastávky. Kop od brány nastává ve stejném případě, když míč jako poslední zasáhne útočící hráč, zahrává si od tvz. pětky.

Vhazování nastává tehdy, opustí-li míč hrací plochu po stranách hřiště. Tým jej získá tehdy, pokud se jako poslední dotkl míče na hrací ploše hráč soupeře. Hráč, který zahrává vhazování, musí mít obě nohy na zemi, obě ruce na míči a vhazovat míč přes hlavu.

Kdy nastává faul ve fotbale? Jedná se o situaci, kdy hráč úmyslně drží nebo zasáhne soupeře. Podle závažnosti faulu může rozhodčí udělit či neudělit kartu.

Kdy se uděluje žlutá či červená karta? Ukazuje je rozhodčí za porušení pravidel, jako jsou faul, hra rukou či hrubé nesportovní chování, jako nesouhlas s rozhodčím, vulgarismy a jiné. Po žluté kartě hráč pokračuje ve hře, po červené kartě musí opustit hrací plochu a jeho tým dohrává v oslabení. Po dvou žlutých následuje automaticky červená.

Kolik hráčů hraje fotbal?
Některá fotbalová pravidla pozměnila i pandemie covid-19. Nic se nemění na faktu, že fotbal hraje jedenáct hráčů na obou stranách – jeden brankář a deset hráčů v poli.

Zápas se nemůže začít nebo pokračovat, je-li na hřišti méně než 7 hráčů jednoho týmu (včetně brankáře).

Náročnější doba přinesla změnu v tom, kolik hráčů se může střídat ve fotbale. Ve většině soutěží je nově k dispozici až pět střídání, které mohou trenéři provést maximálně při třech přerušeních během zápasu.

Dříve mohli být vystřídán maximálně tři hráči. Změna zůstala v platnosti i po překonání prvních vln koronaviru.

V platnosti zůstává, že zápas vede jeden hlavní rozhodčí, jeho dva asistenti a jeden čtvrtý arbitr. V případě účasti systému VAR jsou k dispozici i dva videorozhodci, v akci mohou být také dva brankoví rozhodčí.

V prvních dnech pandemie některé země zavedly pravidla, že se hráči při oslavě gólu nemohou objímat. Tyto změny již dnes nejsou v platnosti.

Kolik trvá fotbalový zápas?
Hraje se 90 minut, přičemž jeden poločas trvá 45 minut. Rozhodčí může na konci každého poločasu přidat několik minut jako nastavený čas. Pokud utkání nemá vítěze, zápas se ukončí jako remíza, případně se hraje prodloužení.

Prodloužení se hraje dvakrát po 15 minutách. Pokud se ani tehdy nerozhodne o vítězi, následuje penaltový rozstřel. Pravidla soutěží či turnajů mohou upravit, že si prodloužení nehraje a hned jdou pokutové kopy. V minulosti se hrálo i prodloužení o zlatý gól, když o vítězi rozhodoval první přesný zásah.

Penalty nejprve zahrává pět exekutorů na obou stranách, kteří kopou míč na bránu ze značky pokutového kopu. V případě nerozhodného stavu pokračují postupně všichni hráči, až do rozhodnutí.

Nejnovější články

- Reklama -časopis

Další články autora